Oświęcim: Nowe autobusy i Park&Ride

Nowe autobusy

Miejski Zakład Komunikacji w Oświęcimiu wkrótce odświeży blisko połowę swojego taboru. Na drogach małopolskiego miasta pojawi się 20 nowoczesnych pojazdów. Dziewiętnaście z nich dostarczy firma Solaris (4 szt. autobusów 9-metrowych, 8 szt. autobusów 10-metrowych oraz 7 szt. autobusów 12-metrowych). Jeden autobus (7,5-metrowy) dostarczy sanocki Automet.

Pierwsze nowe pojazdy pojawią się w Oświęcimiu już w kwietniu 2018 r. Kolejne będą sukcesywnie dostarczane co kwartał do wiosny 2019 r. Cały projekt modernizacji taboru oświęcimskiego przewoźnika opiewa na kwotę 21 mln zł, z czego blisko 18 mln zł, stanowi dotacja, jaką spółka wspólnie z miastem zdobyła z funduszy unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Nowe pojazdy będą się odróżniać od aktualnie eksploatowanych pojazdów m.in. dzięki nowej malaturze. Pojazdy będą żółto-czerwone. Kolorem żółtym pokryty zostanie przód, tył oraz burty pojazdu, natomiast czerwona będzie przestrzeń nad szybami. Dodatkowo żółty kolor będzie przechodził przez szyby.

Pojazdy będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a przy tym ekologiczne. Dwanaście z nich będzie napędzanych silnikami spalinowymi spełniającymi normy czystości spalin Euro 6, a siedem będzie z napędem hybrydowym. Zostaną wyposażone w biletomaty, Wi-Fi, porty USB. Przedział pasażerski będzie klimatyzowany, a wewnątrz i na zewnątrz zainstalowane zostaną kamery monitoringu a także system zapowiedzi głosowych. W środku znajdzie się również monitor LCD wyświetlający trasę przejazdu.

Dodatkowo w Oświęcimiu przewiduje się wprowadzenie wygodniejszych rozwiązań dla pasażerów – na rozkładach jazdy mają pojawić się kody QR, planuje się też solidną przebudowę strony internetowej miejskiego przewoźnika.

Zadanie jest realizowane w ramach projektu „Poprawa jakości transportu publicznego w Oświęcimiu poprzez zakup ekologicznych autobusów”.

Parking Park&Ride

W Oświęcimiu powstanie nowoczesny parking Park&Ride, na którym znajdzie się aż 300 miejsc postojowych. Wielopoziomowy parking P&R zostanie ulokowany w miejscu byłego hotelu Glob. W planach jest również wydzielenie 59 miejsc dla rowerów, skuterów i motocykli, a także stanowisk do ładowania samochodów elektrycznych. Nowoczesny i funkcjonalny parking będzie posiadał 4 kondygnacje z ciekawą elewacją. Na parkingu będzie obowiązywała komunikacja w układzie „split levels”, z jednokierunkowym ruchem pojazdów i systemem dwóch podwójnych pochylni, do jazdy w górę i do jazdy w dół.

Wjazd na parking będzie od ul. Powstańców Śląskich, poprzez dwa nowe zjazdy. Dodatkowo zmieniona zostanie organizacja ruchu. Wydzielone zostaną 3 pasy ruchu, w tym pas do lewoskrętu na parking Park&Ride i PKP oraz wybudowane zostaną wysepki. Przebudowy wymagać będzie również zjazd na teren parkingu dworca kolejowego. Wyjazd z parkingu Park&Ride i PKP stanowić będzie jedynie prawoskręt, a pobliskie rondo umożliwiać będzie nawrócenie. Inwestycja ma być zakończona do końca 2019 r.

Polecane posty