Czechowice-Dziedzice: Testy autobusu elektrycznego Solaris Urbino 12 Electric

W PKM Czechowice-Dziedzice rozpoczęły się testy Solarisa Urbino 12 Electric. Najnowszy autobus elektryczny Solaris Urbino 12 Electric zostanie w Czechowicach-Dziedzicach na dziesięć dni. W ramach prowadzonych testów elektrobus obsługiwał będzie część dziennych kursów na regularnych liniach VII, 5, 3, 2. Testy mają pokazać ekonomikę użytkowania autobusu elektrycznego w warunkach czechowickiej komunikacji miejskiej. W najbliższym czasie możemy się spodziewać testów elektrobusów również innych producentów.

PKM Czechowice-Dziedzice sp. z o.o. rozważa możliwość aplikowania o dofinansowanie zakupu autobusów elektrycznych ze środków zewnętrznych. Plany PKM wpisują się w starania gminy mające na celu poprawę jakości powietrza w mieście, obniżenie poziomu hałasu oraz podniesienie komfortu użytkowania komunikacji publicznej.

Biało-niebieski elektrobus demonstracyjny Solaris Urbino 12 Electric charakteryzuje się następującymi komponentami:

1. Silnik – silniki trakcyjne asynchroniczne zabudowane w osi o nominalnej mocy 2 x 60 kW (i mocy szczytowej 220 kW)

2. Baterie Solaris High Energy o pojemności 200 kWh

3. Pojazd jest ładowany za pomocą ładowarki pokładowej (on-board) zamontowanej na dachu autobusu, która charakteryzuje się efektywną mocą 38 kW. Dzięki niej może być ładowany także poza zajezdnią. Oprócz tego w elektrobusach Solarisa istnieje możliwość umieszczenia pantografu.

4. Masa pojazdu wynosi 13 360 kg, pojemność pasażerska 76 osób

5. Autobus jest wyposażony w pełnopojazdową elektryczną klimatyzację – Konvekta UL 500EM

6. Nowoczesny dotykowy pulpit.

7. Pojazd posiada system rekuperacji, czyli odzysku energii z hamowania, gdzie doładowywane są baterie trakcyjne.

8. Elektryczno-pneumatyczne drzwi.

Należy podkreślić, że Solaris Urbino 12 Electric, jest to pojazd uznany przez Stowarzyszenie Europejskich Wydawców Czasopism Branży Pojazdów Użytkowych (Association of Commercial Vehicle Editors) za najlepszy autobus miejski roku 2017 i nagrodzony tytułem „Bus of The Year 2017”.

Warto również przypomnieć, że PKM Czechowice-Dziedzice sp. z o.o. w ramach realizowanego projektu ,,Przyjazna komunikacja w Czechowicach-Dziedzicach” – dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej – zakupił w ubiegłym roku 4 autobusy Solaris Urbino 12 z silnikami Euro 6 oraz 3 autobusy Solaris Urbino 12 Hybrid, których to eksploatacje rozpoczął od kwietnia bieżącego roku. Pierwsze dwa miesiące użytkowania autobusów hybrydowych potwierdziły w praktyce zalety tego typu pojazdów w zakresie parametrów eksploatacyjnych, co oczywiście bezpośrednio przełożyło się na ograniczenie emisji szkodliwych gazów i osiągniecie zamierzonego efektu ekologicznego.

Polecane posty