Czechowice-Dziedzice: Premiera nowych Urbino 12 IV generacji

W dniu dzisiejszym na Placu Jana Pawła II w Czechowicach-Dziedzicach odbyła się oficjalna premiera nowych Solarisów Urbino 12 IV generacji. Autobusy zostały udostępnione do zwiedzania mieszkańcom miasta w godzinach od 7:00 do 17:00. 

Nowoczesne autobusy Solaris Urbino 12 są wyposażane w klimatyzację, zarówno kabiny kierowcy, jak i przestrzeni pasażerskiej. Autobusy są w pełni przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych. Pojazdy są przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Wyposażone zostały w uchylną rampę i funkcję tzw. przyklęku prawej strony pojazdu, dającą możliwość obniżenia pojazdu o około 70 mm. Stanowisko dla osób na wózkach inwalidzkich wyposażone zostało w biodrowy pas bezpieczeństwa. Na obudowie przycisków w przestrzeni pasażerskiej autobusów znajdują się napisy w alfabecie Braille’a.

Nowe autobusy są ponadto wyposażone w:
– ładowarki USB z podświetlaniem LED, które umożliwiają ładowanie urządzeń elektronicznych posiadających opcję zasilania poprzez gniazdo USB, takich jak: smartfon, tablet, czy inne urządzenia mobilne;
– monitoring wizyjny z wysokiej jakości kamerami;
– kasowniki wielofunkcyjne;
– system detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika;
– tablice zewnętrzne i monitor LCD wewnątrz pojazdu;
– system zapowiedzi głosowych.

Pojazdy posiadają też blokadę alkoholową. Podstawowym zadaniem tego systemu jest wymuszenie testu trzeźwości kierowcy przed uruchomieniem silnika. W celu wyeliminowania „koleżeńskiej pomocy”, urządzenie posiada możliwość zaprogramowania i wykonania dodatkowych testów trzeźwości podczas jazdy, w różnych interwałach czasowych. Każde jego użycie i wyniki pomiarów będą zaś rejestrowane oraz przechowane, a poprzez zastosowanie dodatkowego modułu transmisji, można je przesłać do dowolnego komputera i odczytać.

Nowe nabytki czechowickiego przewoźnika otrzymały nr taborowe od 32 do 35.

Pojazdy zostały zakupione za ponad 4,5 mln zł (w tym dofinansowanie unijne 85%) w ramach projektu „Przyjazna komunikacja w Czechowicach-Dziedzicach” Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.


 

Polecane posty