Bielsko-Biała: Ruszyła zmodernizowana kolej linowa na Szyndzielnię

Szyndzielnia-1

W minioną sobotę ruszyła zmodernizowana Kolej Linowa na Szyndzielnię. Zakończyły się już wszystkie odbiory techniczne i została wydana zgoda na jej użytkowanie. Pierwsi pasażerowie mogli skorzystać z przejażdżki nowymi gondolami w sobotę rano, a przez cały weekend  bilety były dostępne za połowę ceny. 

Szczegółowa koncepcja modernizacji opracowana została przez zespół specjalistów pod kierunkiem prof. Mariana Wójcika z Katedry Transportu Linowego AGH w Krakowie. W październiku 2015 r. ogłoszony został przetarg nieograniczony w celu wyłonienia wykonawcy kompleksowej modernizacji w systemie „projektuj i buduj” w ramach limitu ceny 12 mln zł, który wygrała austriacka firma Doppelmayr. Kontrakt podpisano w grudniu 2015 r., a prace modernizacyjne rozpoczęły się w październiku 2016 r.

Szyndzielnia-1

Modernizacja kolejki objęła wymianę najważniejszych elementów kolei m.in.: zespołu napędu głównego, zespołu napędu awaryjnego, zespołów hamulca ruchowego i głównego napędu, liny nośno-napędowej oraz kabla sterującego (łączącego dolną i górną stację). Pojawiły się również nowoczesne 6-osobowe gondole o wysokości ok. 2 m z wejściem z poziomu peronu (dostosowane do wjazdu wózkami dla dzieci oraz osób niepełnosprawnych) – 32 szt. W wyniku modernizacji nastąpił znaczący wzrost komfortu dla pasażerów (zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu), a także wzrost bezpieczeństwa. Spółka ZIAD Bielsko-Biała przeprowadziła również remont budynków stacji.

Szyndzielnia-2

Polecane posty