W Bielsku-Białej ruszy wypożyczalnia rowerów

W marcu bielski magistrat wyłonił zwycięzcę przetargu opiewającym budowę w mieście 12 bezobsługowych wypożyczalni rowerów „BBbike”. Ich budową i obsługą zajmie się warszawska firma „BikeU”. Realizacja projektu będzie kosztowała niespełna 1,5 mln zł, oferta konkurencyjnej firmy z Wrocławia była droższa o blisko 1,2 mln zł.

Bielski System Bezobsługowych Wypożyczalni Rowerowych „BBbike” będzie składał się z 12 stacji zlokalizowanych w różnych rejonach miasta. Na każdej z nich znajdzie się dziesięć rowerów. Z wypożyczalni będzie mógł skorzystać każdy, kto zarejestruje się w systemie i wpłaci tzw. opłatę inicjalną (około 10-20 zł). Urzędnicy zapowiadaj, że pierwsze 20 minut jazdy będzie bezpłatne.

Stacje usytuowane będą przy ulicach:
– ul. Czołgistów – ATH,
– ul. Konopnickiej – przy basenie,
– skrzyżowanie  ulic Partyzantów i Michałowicza,
– ul. Babiogórskiej,
– ul. Spółdzielców,
– skrzyżowanie ulic Żywieckiej i Bora-Komorowskiego,
– Pl. Ratuszowy,
– ul. Warszawska przy dworcu PKS,
– ul. Piastowska – Starostwo Powiatowe,
– ul. Sosnkowskiego – basen,
– Plac Chrobrego,
– Cygański Las.

Miejmy nadzieję, że stworzenie systemu „BBbike” jest jedynie początkiem działań na rzecz propagowania komunikacji rowerowej w naszym mieście, a niebawem rozpoczną się prace nad poprawą bezpieczeństwa miłośników jednośladów. Na przestrzeni kilku ostatnich lat w dużych aglomeracjach miejskich jakimi są np. Warszawa czy Kraków wdrożono m.in. system przyjaznej komunikacji rowerowej, składający się z:
– realizacji programu dróg uspokojonych (do 30km/h),
– budowę dróg jednokierunkowych wzdłuż krawędzi jezdni dedykowanych wyłącznie dla ruchu rowerowego,
– budowa kontrapasów umożliwiających bezpieczną zmianę kierunku jazdy, szczególnie w przypadku lewoskrętów,
– wyznaczanie ścieżek rowerowych biegnących fragmentami starówek bądź deptaków.

Idea

Popularne w ostatnich latach w Europie i w Polsce bezobsługowe wypożyczalnie rowerów polegają na krótkoterminowych wypożyczeniach rowerów, które w tym przypadku są świetnym, ekologicznym i ekonomicznym uzupełnieniem miejskiej komunikacji. W mieście znajduje się 12 stacji rowerowych będących praktycznie automatycznymi parkingami rowerowymi z odpowiednią liczbą stojaków, w których możemy pobierać i oddawać rowery. Rowery nie są zwykłymi modelami, które możemy kupić w sklepie, ale muszą zostać wykonane na zamówienie operatora systemu. Najważniejszą ich cechą jest możliwość łatwego wypinania i oddawania do stacji – każdy operator stosuje swój własny system. Rower możemy pożyczyć z dowolnej stacji i oddać go do dowolnej innej stacji. Specjalny skomputeryzowany system dba o autoryzację oraz rozliczenie czasu jazdy.

Jak to działa?

Aby zachęcić użytkowników w większości systemów pierwsze 20 minut jazdy jest bezpłatne. Jeśli czas ten przekroczymy system pobierze opłatę, która będzie rosnąć w miarę upływu czasu.
Chodzi o to żeby rowery były cały czas w użyciu – wypożyczenie jednośladu na przykład na kilka godzin będzie kompletnie nieopłacalne. Dzięki temu więcej osób możne skorzystać z takiego transportu.


Płatności mogą być dokonywane za pośrednictwem strony internetowej (przelewy) oraz bezpośrednio w stacji rowerowej kartami płatniczymi oraz zbliżeniowymi. Rower można wypożyczyć po zarejestrowaniu się w serwisie oraz dokonaniu niezbędnych opłat.

Jednorazowa opłata inicjalna – 20 zł
1 – 20 minut  – 0 zł
21 – 60 minut – 1 zł
Trzecia godzina – 5 zł

Elementy systemu

Nadrzędnym celem jest prostota obsługi systemu, ale i jego niezawodność oraz cena. Smoove dostarcza najważniejszą przednią część roweru: przedni widelec z wbudowanym elektrozamkiem, kierownicę ze zintegrowaną wewnątrz stalową linką służącą jako dodatkowe elastyczne zapięcie oraz najważniejsze; smoove box – urządzenie elektroniczne na kierownicy służące do wypożyczeń, zwrotów oraz śledzenia bieżącego położenia roweru. Pozostałe elementy; stojaki, terminale wykonywane są w Polsce. Również rower produkowany jest w jednej u jednego z największych producentów rowerów w Polsce.

Nieodzownymi elementami systemu bezobsługowej wypożyczalni rowerów są stojaki oraz terminale. Wszystkie elementy stacji rowerowych wykonane są ze stali nierdzewnej lub cynkowanej i malowanej proszkowo w kolorach wymaganych przez klientów.

Proste, nowoczesne i niezawodne funkcjonowanie wypożyczalni gwarantuje stworzone do tego celu oprogramowanie i system operacyjny umożliwiający użytkownikom łatwą obsługę oraz rejestrację kontrolę osobistego konta klienta. Cały system podlega rygorystycznym wymogom GIODO.

www.bikeu.pl

Polecane posty