Transexpo 2016: Wystawa pojazdów zabytkowych

By on 30/09/2016 in Artykuł, Wydarzenia

W dniach 11 do 13 października odbędzie się kolejna edycja targów Transexpo w Kielcach.  Wydarzeniu będzie towarzyszyła III Wystawa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej – Zabytkowe Autobusy. Zaprezentowanych zostanie sześć różnych pojazdów dokumentujących montaż przemysłowy autobusów miejskich prowadzony przez Izbę w latach 1993-1998.

W Targach Kielce znajdą się nie tylko niezwykle popularne przed laty Ikarusy 260 i 280 oraz ich „niedoszły następca” – Ikarus 435, ale również unikalne autobusy, które konstrukcyjnie wyprzedziły swoją epokę. Ikarus 411 – pierwszy w pełni niskopodłogowy autobus miejski zmontowany w Polsce, Ikarus 405 – protoplasta współczesnych autobusów miejskich mniejszej pojemności oraz jeden z pierwszych fabrycznie nowych luksusowych autokarów turystycznych, jakie pojawiły się przed laty w Polsce – Ikarus 398. Wszystkie te zabytkowe już autobusy łączy jedno – zmontowane zostały w ramach działalności IGKM w okresie, gdy dostęp do nowych, a szczególnie nowoczesnych konstrukcyjnie autobusów był w Polsce ograniczony. Na targach zaprezentowany zostanie Ikarus 260.59E z PKM Czechowice-Dziedzice.

09_2014_03_14-3
Wystawa wzbogacona zostanie w dniu 12 października o interesujące prezentacje opisujące rozwój technologiczny autobusów miejskich w Polsce oraz prelekcje przygotowane przez partnerów wystawy. Wśród nich znajdą się:
– „Kompletacja techniczna autobusów w latach 90” to prelekcja Romana Posiadłego, wieloletniego szefa MZA Warszawa i przewodniczącego Komisji Autobusowej IGKM
– „Historię wdrażania automatycznych skrzyń biegów w Polsce” przedstawi dr Marek Gajdowicz, wieloletni dyrektor techniczny firmy Voith Turbo Sp. z o.o.
– Historia firmy Ikarus i montażu przemysłowego autobusów Ikarus w Polsce będzie można poznać dzięki Laszlo Rakaszowi – przedstawicielowi handlowemu Ikarusa oraz innych producentów autobusów w Polsce.

 

Top