Solaris prezentuje autobus elektryczny

20 września na targach Transexpo  odbyła się premiera pierwszego polskiego autobusu elektrycznego. Solaris Urbino electric, zaprezentowany został na Międzynarodowych Targach Transportu Zbiorowego Transexpo w Kielcach, napędzany jest wyłącznie energią elektryczną.
Jest niezwykle cichy, nie emituje spalin, wyróżnia się nowoczesnym wyglądem – tak w największym skrócie można opisać pierwszy skonstruowany i zbudowany w Polsce autobus elektryczny Solaris Urbino electric.
– Wszystkie prace badawczo-rozwojowe, jak i sama budowa miały miejsce w naszej fabryce w Bolechowie pod Poznaniem. Za ich koordynację i nadzór odpowiedzialni byli inżynierowie z naszego Biura Badań i Rozwoju. Jednym z głównych wyzwań, przed jakim stanęli była redukcja masy pojazdu. Zostało to wymuszone przede wszystkim przez wagę zamontowanych baterii służących do magazynowania energii – mówił podczas premiery Krzysztof Olszewski, Przewodniczący Rady Nadzorczej Solaris Bus & Coach S.A.
Wyzwaniu sprostano między innymi poprzez zastąpienie części poszycia bocznego autobusu panelami z włókna węglowego (jako pierwsza firma na świecie!), niezwykle lekkimi a jednocześnie wytrzymałymi. Z włókna węglowego wykonano także tylną pokrywę komory, w której umieszczono układ napędowy i baterie magazynujące energię do napędzania pojazdu. Ponadto znaczne oszczędności w masie pojazdu znaleziono w cieńszych niż standardowe szybach oraz nowym materiale, z którego wykonano podłogę autobusu. Zamiast sklejki użyto drewna mahoniowego.
– Uważam, że to prawdziwa rewolucja w komunikacji miejskiej, a przynajmniej duży krok w kierunku zmiany myślenia o pojazdach elektrycznych – powiedziała Solange Olszewska, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A. – Jeszcze niedawno wydawały się one odległą wizją przyszłości. Jednak my już dzisiaj prezentujemy taki pojazd, który mamy nadzieję uczyni nasze miasta bardziej przyjaznymi dla mieszkańców, ograniczając hałas i emisję szkodliwych spalin – dodała Olszewska.
Prezentowany na targach Transexpo w Kielcach autobus to pojazd prototypowy. Jest on częścią programu “Pierwszy w Europie polski autobus elektryczny firmy Solaris”, który w 30% został dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Kolejny egzemplarz autobusu w zmienionej specyfikacji – między innymi z klimatyzacją – powstanie w połowie 2012 roku.
Elektryczne Urbino zostało nagrodzone Złotym Medalem Międzynarodowych Targach Transportu Zbiorowego Transexpo w Kielcach w kategorii “Autobus”. Złotym Medalem nagrodzono także stoisko firmy Solaris.

Polecane posty