Śląskie: Nowy rozkład jazdy 2017/2018

Znamy już nowy, obowiązujący od 11 grudnia rozkład jazdy pociągów 2017/2018. Nowością w rozkładach jazdy będą m.in. oznaczenia pociągów osobowych przyspieszonych „OsP” Kolei Śląskich czy pociąg handlowy Ornak relacji Katowice – Zakopane, który zastąpi pociąg specjalny Giewont.

Zobaczmy zatem co przygotowali dla nas przewoźnicy.

Koleje Śląskie

Zmianie nie ulegnie liczba połączeń z Bielska-Białej do Katowic oraz Częstochowy. Zmniejszy się natomiast liczba bezpośrednich połączeń do Sosnowca i Zawiercia (z 3 do 2). Na odcinku do Żywca i Zwardonia pociągi będą kursowały codziennie, dzięki rozszerzeniu terminów kursowania. Układ pociągów przyśpieszonych będzie podobny jak obecnie, tzn. w dni robocze kursować będą pociągi dowożące do pracy w Katowicach, a w dni wolne dowożące turystów w Beskid Żywiecki. Ponadto ostatnia para pociągów w dobie będzie wydłużona do stacji Żywiec. Umożliwi to podróż z Katowic do Żywca po godzinie 23.00 oraz odwrotnie, podróż z Żywca do Katowic po godzinie 21.00. Utrzymana zostanie ilość połączeń do Rybnika. Nowością w rozkładzie będzie wydłużenie ostatniego pociągu kursującego w soboty i niedziele z Bielska-Białej do Rybnika aż do ­czeskiego Bohumina, a także połączenie specjalne z Katowic do Zakopanego „Ornak”, który zastąpi „Giewonta” (odpłatność wg standardowego cennika KŚ). Pociąg będzie kursował w okresie świąteczno-noworocznym (4 pary), w soboty i niedziele w okresie ferii w woj. śląskim, w okresie wielkanocnym (2 pary) i od końca kwietnia do końca września w soboty, niedziele i święta.

Koleje Śląskie uruchamiają całotygodniowe połączenie do stolicy województwa. Z Cieszyna do Katowic i z powrotem będzie można podróżować dwoma nowymi bezpośrednimi pociągami przyśpieszonymi, kursującymi zarówno w dni wolne, jak i dni robocze. Z Cieszyna do Katowic dostaniemy się w dni robocze pociągiem „Trzej Bracia”, a w weekendy w dalszym ciągu będzie jeździła „Olza”. Natomiast do Czechowic-Dziedzic dojedziemy już tylko dwoma połączeniami. Bez zmian pozostaje liczba połączeń na linii S6 do Wisły.

Przewozy Regionalne

Wracają połączenia bezpośrednie do Krakowa Głównego, zwiększona zostanie ilość połączeń z czterech par do siedmiu.
6:15 „Wanda” do Krakowa Głównego;
8:25 „Reksio” do Krakowa Głównego;
10:39 „Biała” do Krakowa Głównego;
14:32 „Bolek I Lolek” do Krakowa Głównego;
16:50 „Baltazar Gąbka” do Krakowa Głównego;
18:51 „Beskidek” do Krakowa Głównego;
22:34 „Skawa” do Wadowic

PKP Intercity

Niestety wraz ze zmiana rozkładu jazdy, znika historyczne już połączenie nocne Bielska Białej z Gdynia Główną TLK POGORIA. Pociąg kursował będzie teraz w relacji Katowice – Gdynia Główna a sezonowo do stacji Hel.

03:59 – IC WYSOCKI  do Warszawy Wschodniej
05:04 – EIP do Warszawy Wschodniej (oprócz niedziel)
05:13 – IC ZAMENHOF do Białegostoku (oprócz niedziel)
06:38 – TLK SZYNDZIELNIA do Wrocławia (oprócz niedziel)
08:01 – EIP do Gdyni
08:26 – TLK KLIMCZOK do Szczecina (przez Katowice, Kluczbork, Poznań)
09:51 – EIC do Gdyni (kursuje w niedziele od 17 czerwca)
11:10 – IC ONDRASZEK do Białegostoku
12:30 – IC SOŁA do Zwardonia
13:54 – TLK HALNY do Zakopanego
14:40 – TLK HALNY do Bydgoszczy (przez Wrocław, Poznań), w niedziele z małymi odstępstwami oraz przez całe wakacje z Zakopanego
15:10 – IC KORFANTY do Warszawy Wschodniej (w dni robocze)
15:52 – EIP do Warszawy Wschodniej
16:29 – TLK do Wrocławia (w niedziele z odstępstwami, oprócz wakacji)
17:15 – IC SOŁA do Warszawy Wschodniej (w soboty, niedziele i święta) ze Zwardonia
19:05 – TLK PIRAT do Kołobrzegu (w wakacje)

 

Polecane posty