Śląskie: Korekta rozkładu jazdy od 10 czerwca

Poniżej prezentujemy najważniejsze zmiany jakie czekają na pasażerów od 10 czerwca.

Koleje Śląskie
Niedzielna zmiana rozkładu jazdy to kolejna w tym roku korekta wynikająca z konieczności dostosowania się do prac remontowo-modernizacyjnych prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Tym razem przy tej okazji Koleje Śląskie wprowadzają jednak również kilka istotnych nowości w swojej ofercie.

Dodatkowe połączenia pojawią się pomiędzy Ustroniem a Wisłą Głębce. W weekendy przybędą tutaj trzy pary pociągów, dzięki czemu turyści będą mieli większe możliwości korzystania z atrakcji tych dwóch miast. Ciekawa będzie także forma korzystania z połączeń, do przejazdów pociągami będzie bowiem uprawniać specjalna książeczka rabatowa wydawana wspólnie przez Wisłę i Ustroń dla wczasowiczów wnoszących opłatę klimatyczną. Dla osób, które nie będą posiadać kuponów rabatowych, obowiązywać będzie normalna taryfa.

Ze względu na remonty prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe na niektórych odcinkach pociągi będą musiały być zastąpione przez komunikację autobusową. Tego typu utrudnienia będą dotyczyć przede wszystkim linii S58 (Katowice – Cieszyn) na odcinku od Zebrzydowic do Cieszyna oraz na linii S5 (Katowice – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń), również w jej końcowym odcinku. W przypadku linii S58 zastępcze autobusy będą kursować za wszystkie pociągi na odcinku Zebrzydowice – Cieszyn, przy czym pomimo przesiadki łączny czas podróży nadal będzie wynosił ok. 1,5h. Przyczyną przesiadki na autobus jest remont torów i innych obiektów infrastruktury rozpoczęty przez PKP PLK już podczas 2 kwartału b.r. Będzie on trwać jeszcze co najmniej do 1 września. Prace będą kontynuowane również na linii S5. Z tego względu od 10 czerwca do 23 sierpnia część pociągów na odcinku Bielsko-Biała – Żywiec zostanie zastąpiona przez autobusy. W kolejnej fazie remontów na tej linii – od 7 sierpnia do 1 września – zastępcza komunikacja autobusowa będzie obowiązywać za wszystkie pociągi na odcinku Żywiec – Zwardoń, w związku z czym rowerzystom odradzamy wycieczki na tym odcinku, z uwagi na trudności w transportowaniu roweru autobusem.

Wakacyjna korekta jazdy przyniesie również pewną zmianę w taborze wysyłanym do obsługi połączeń z czeskim Bohuminem. Od 10 czerwca na tą trasę wjadą bowiem Elfy 2 – czyli najnowsze pociągi we flocie Kolei Śląskich. – Ze względu na badania i formalności po stronie czeskiej proces otrzymania pozwoleń do obsługi połączeń transgranicznych dla nowych pojazdów trwał nieco dłużej niż początkowo zakładano. Niemniej jednak udało nam się go wreszcie zakończyć, dzięki czemu od niedzieli Koleje Śląskie będą się prezentować „jak należy” za granicą – tłumaczy Wojciech Dinges. – W niektórych przypadkach będzie można na tej trasie spotkać jeszcze EN57, to jednak będzie się stopniowo zmieniać, wraz z dostawami kolejnych Elfów 2 – dodaje.

Polregio
Od 10 czerwca w pociągach Polregio kursujących z Bielska-Białej do Krakowa Płaszowa w dalszym ciągu będzie obowiązywała zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Wadowice – Kraków. 

PKP Intercity
PKP Intercity uruchamia sezonowe połączenia na wakacje, zapewniając wiele możliwości podróży do najpopularniejszych ośrodków turystycznych. W okresie od 22 czerwca Intercity uruchomi codzienne połączenie TLK HALNY relacji Bydgoszcz – Zakopane – Bydgoszcz, kursujący przez Poznań, Wrocław, Opole, Pszczynę, Czechowice-Dziedzice i Bielsko-Białą. Pojawią się także pociągi TLK SZYNDZIELNIA relacji Bielsko-Biała – Wrocław Główny, który od 18 czerwca kursuje codziennie rano. Dotychczasowe kursy wykonywane w niedziele popołudniu w wakacje nie będą kursowały. TLK PIRAT/WOLIN relacji Bielsko-Biała – Kołobrzeg / Świnoujście kursujący codziennie w okresie od 22 czerwca do 31 sierpnia. Od 21 czerwca do 1 września codziennie będzie kursował także TLK ARTUS do stacji Hel, ponadto w weekendy od 23 czerwca do 2 września będzie możliwość dojechania tym pociągiem do Kudowy-Zdroju.

Polecane posty