Skoczów: Dworzec wróci do miasta?

Temat modernizacji linii kolejowej z Bielska-Białej do Cieszyna niedawno powrócił na forum publiczne za sprawą konsultacji społecznych projektu uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie ustanowienia Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku.

Na chwilę obecną w ramach projektu przewidziane remontem zostały odcinki Cieszyn-Goleszów oraz Goleszów-Skoczów, niestety w kolejowym programie zabrakło ostatniego odcinka Skoczów-Bielsko-Biała. Jaki los czeka obiekty dworcowe przy trasie linii 190? Włodarze Cieszyna pozyskali już pieniądze na remont dworca, który ma zostać wyremontowany do końca 2017 roku. Obok niego ma powstać również nowy dworzec autobusowy. Jaki los czeka dworzec w Skoczowie?

skoczow-dworzec

Jeszcze początkiem roku włodarze miasta byli przeciwni pozyskaniu dworca. Sytuacja diametralnie odmieniła się w maju, kiedy to władze zadeklarowały, że jednak powalczą o budynek. W połowie roku w Skoczowie powstał nowy dworzec autobusowy oraz galeria handlowa, która może uchodzić za jedną z wizytówek miasta. Tymczasem dworzec kolejowy popada w ruinę. Codziennie przez stację w Skoczowie przejeżdżają pociągi Kolei Śląskich dowożących turystów do Wisły, Ustronia i Skoczowa. Na wysiadających w mieście czeka jednak nie lada niespodzianka. Nieczynne jest niemal wszystko. Oczom podróżnych ukazuje się zamknięty dworzec, zdewastowane perony i kładka dla pieszych… grożąca zawaleniem.

W sierpniu burmistrz Mirosław Sitko przedstawił radnym projekt uchwały w sprawie nieodpłatnego przejęcia działki, na której stoi dworzec. Niestety podczas spotkań z radnymi, które odbyły się w sierpniu i wrześniu propozycja burmistrza była torpedowana. We wrześniu odbyła się wizja lokalna przeprowadzona przez członków Komisji Rozwoju Infrastruktury Komunalnej i Zagospodarowania Przestrzennego, którzy nie wyrazili zgody na przejęcie budynku dworca kolejowego.

Poniżej przedstawiamy treść petycji napisanej przez Radosława Mrózek, wiceprezesa Śląskiego Ruchu na Rzecz Rozwoju Kolei.

Stanowisko Kolej na Śląsk, w sprawie odmowy przejęcia budynku dworca PKP w Skoczowie 11 października 2016

Zwracamy się do Rady Miasta Skoczowa, oraz Burmistrza Miasta Skoczowa, o przejęcie budynku dworca PKP w Skoczowie, i przebudowie go na centrum przesiadkowe. Mając na uwadze trendy Europejskie, oraz to iż aktualna perspektywa UE na lata 2014 -2020, jest poświęcona transportowi. Duzy nacisk kładzie się na ekologiczny transport, oraz infrastrukturę około transportową. Centra przesiadkowe wpisują się w takie pojęcie. Pragniemy aby przy dworcu PKP w Skoczowie, powstało centrum, które pozwoli przesiąść się z autobusu na pociąg, pozostawienie rowerów, oraz by posiadało parking w systemie Park&Ride. Jednocześnie mając na uwadze to iż obiekty transportowe mają problem z samodzielnym utrzymaniem się, sugerujemy, by przy obiekcie dworcowym powstały lokale gastronomiczno usługowe, takie jak sklepy, restaurację itp. W obiekcie budynku dworca można także zlokalizować obiektu biurowe. Z czynszu, który był by z wynajmu można by spłacać ratę kredytową – a po spłacie był by to dochód do kasy gminy. Dodatkowo informujemy iż każdy autobus za zatrzymanie się na dworcu autobusowym płaci 5zł – co także może być stosowane na centrum przesiadkowym.

Nie chcemy by miasto Skoczów był gorszym miastem niż Cieszyn, Wisła, Goczałkowice itp. – te samorządy walczą o transport i swoje dworce odnowiły. Dodajemy iż Dworzec to jest pierwszy obiekt który widzi pasażer turysta po przyjeździe do danej miejscowości. Przez naszą miejscowość przejeżdżają pociągi klasy InterCity, z turystami do Wisły czy Ustronia – np. Dart – Polskie pen dolino. Mając także na uwadze, że aktualnie w fazie projektowej jest odcinek Skoczów – Cieszyn oraz Wisła Chybie, pociągi znacznie przyśpieszą a ich oferta wzrośnie. Dodatkowo teraz bardzo dużo pasażerów korzysta z pociągu w relacji do Katowic, gdzie ich frekwencja na stacji w Skoczowie wynosi +/- 20osób na każdy kurs. W złych warunkach pogodowych, nie ma gdzie się schronić przed śniegiem, deszczem czy wiatrem o niskich temperaturach nie wspominając.

Patrząc na przykład dworca w Katowicach i Sopocie, istnieje także możliwość formuły PPP – gdzie taka formuła odnośnie dworca w Skoczowie także była by zasadna. Informujemy także iż pociąg osobowy w najmniejszej konfiguracji zabiera na swój pokład 60 osób na miejscach siedzących – to jest 60 samochodów mniej na drogach, a co za tym idzie 60 mniej miejsc parkingowych w mieście, nie wspominając już o tym że te 60 samochodów kopci i wypuszcza CO2 do atmosfery. Mieszkańcy miasta Skoczowa, mając dobry dojazd i godne warunki, będą dojeżdżać do pracy dalej, ale podatki płacić w mieście Skoczowie. Jeżeli dojazd będzie utrudniony i monotonny, mieszkańcy będą emigrować, a co za tym idzie podatki będą płacić w innych miastach, przez co kasa samorządu będzie maleć. Ważnym aspektem jest także to że mniejsza ilość samochodów doprowadza, do mniejszego zużycia dróg, a co za tym idzie naprawy nawierzchni będą wykonywane rzadziej np. co 5 lat a nie co 3 lata. Taki zabieg także da wymierną korzyść w postaci większej ilości pieniędzy w budżecie gminy.

Podczas wizji lokalnej która odbyła się 2.09.2016r. uzyskaliśmy całkiem odmienne informację, które przedstawił przewodniczący Rady Miasta Skoczowa P. Dedio. W budynku dworcowym można umieszczać funkcję mieszkaniową, biurową, handlową itp., ale pod jednym warunkiem – kupujący ewentualnie najemca nie będzie wnosił żadnych roszczeń do hałasów wytwarzanych przez przejeżdżające pociągi. Co do kwestii najmowania pomieszczenia dla TK Telekom – cesja umowy najmu zgodnie z informacją jaką my posiadamy – ma przejść na nowego właściciela i to on ma pobierać z niego profity.

Generalnie podczas wizji dało się wyczuć niechęć Radnych do budynku. W toku polemiki podczas wizji, usłyszeliśmy z ust Pana Przewodniczącego Dedio, oraz Pani Radnej Papkali, iż nie ma funduszy UE na takie prace. Państwo nie byli świadomi, że aktualnie PKP PLK wykonuje projekt dla rewitalizacji linii na odcinku Chybie – Wisła oraz Goleszów – Skoczów. Nie brali pod uwagę że w najbliższych latach będzie ta linia wyremontowana do prędkości 80-100km/h. Na nasz postulat, że ludzie jeżdżą do Skoczowa z Katowic, oraz z Skoczowa do Katowic, a ich średnia frekwencja to około 20 osób, usłyszeliśmy z ust Pana Dedio, że „jak on patrzy z okna to pociągi jeżdżą puste”.

Zapytaliśmy także o nową perspektywę UE – iż kładzie ona nacisk na transport zbiorowy w tym kolej. Że są specjalne fundusze takie jak ZIT, RPO, Tritia. Państwo Radni w ogóle nie wiedzieli o czym mówimy – byli w ogóle nie zorientowani w możliwościach z jakich szło by pozyskać środki – a z jednego funduszu np. Cieszyn będzie wykonywał przebudowę swojego dworca kolejowego na centrum przesiadkowe. Zapytaliśmy także o inną formę pozyskania funduszu – formułę PPP. Usłyszeliśmy że to jest śliska i nie wygodna formuła – nam wydaje się że bardzo dobra, dodatkowo Radni poinformowali nas, że nikt w Skoczowie inwestować nie chce. Formuła taka wyłoniła by partnera biznesowego – inwestora, wraz z którym można by powołać spółkę celową, w której Gmina aportem mogła by dać obiekt, a inwestor pieniądze na inwestycję. Oczywiście by to się opłacało inwestycja musi być określona na czas około 30 lat, by inwestor umiał się skredytować. Z zysku który pochodził by z wynajmu lokali pod usługi, restaurację itp., można by utrzymać obiekt – a może i by wystarczyło na wypłatę dywidendy do kasy miasta.

Była także podjęta kwestia „źle wynegocjowanych warunków przejęcia”. Wraz z członkiem Kolej na Śląsk zapytaliśmy – czy Rada lub jej przedstawiciel, uczestniczył w spotkaniu w którym uzgadniano warunki, czy przejechał się raz do PKP by lobbować na zmianę warunków, czy wykonał choćby jeden telefon w tej sprawie do PKP – odpowiedź była „nie”. Z strony Radnych nie zostały przedstawione także żadne konkretne wyliczenia zgodnie z Polskimi Normami, lecz przyjęte szacunki na tzw. „oko”.

Uważamy, że cześć Rady Miasta Skoczowa, wraz z Panem Przewodniczącym na czele, nie posiadają pomysłu na ten obiekt, oraz mają zerową świadomość o systemie transportu zbiorowego, dlatego tak apatycznie podchodzą do przejęcia budynku. Naszym zdaniem, Miasto Skoczów, potrzebuje zintegrowanego centrum przesiadkowego, gdzie poza dworcem kolejowym, powinien się znaleźć przystanek dwu peronowy dla autobusów, parking dla rowerów oraz samochodów. Powinna być także poczekalnia, gdzie można by schronić się przed złymi warunkami atmosferycznymi. Dobrym posunięciem było by uruchomienie w miejscu starych kas biletowych, centrum informacji turystycznej, gdzie po za uzyskaniem informacji o regionie, gminie, można by uzyskać informację co można zwiedzać. W takim centrum można by także sprzedawać bilety na podróż oraz uzyskać informację o rozkładzie jazdy. Można by także cześć pomieszczeń w dworcu przeznaczyć np. na biura do wynajmu – pomieszczenia na piętrze, a pomieszczenie po byłej kasie towarowej, np. na lokal handlowy lub gastronomiczny. Aranżując nową zabudowę części autobusowej, można by dobudować kilka lokali handlowo gastronomicznych, gdzie mógł by być zlokalizowany np. MC Donald’s.

Uważamy że takie działanie jest realne i potrzebne, z perspektywy rozwoju miasta, oraz turystyki w nim, gdyż na dzisiaj obiekt, raczej odpycha niż zachęca do odwiedzenia. Czytając różne artykuły odnoszące się do transportu zbiorowego, można wywnioskować, że źle zorganizowany transport zbiorowy bez jego punktów stykowych w postaci dworców itp., źle rzutuje na rozwój tkanek miejskich, a wręcz powoduje się jej kurczenie, gdyż ludzie przenoszą się do innych miejscowości, a teren taki do inwestorów jest bardzo źle postrzegany bo po co nam zakład w takiej miejscowości do którego ludzie nie mogą dojechać, albo jeżdżą w złych warunkach.

Radosław Mrózek wiceprezes Śląski Ruch na Rzecz Rozwoju Kolei

Polecane posty