Rower w mieście

Końcówka marca przyniosła nam iście wiosenną aurę w związku z czym wielu z nas wyciągnęło z piwnicy rowery po przerwie zimowej i zaczęło planować pierwsze eskapady. Zanim jednak wsiądziemy na rower warto pamiętać o kilku kwestiach.

Po pierwsze kontrola stanu roweru

W ramach wiosennej kontroli stanu roweru warto sprawdzić ciśnienie powietrza w oponach, działanie łańcucha i przerzutek. Niektóre śruby mają tendencje do wykręcania, zwłaszcza jeżeli są wykonane ze słabej jakości materiału lub są poddawane dużym obciążeniom. Dlatego należy dokładnie sprawdzić wszystkie połączenia śrubowe roweru, szczególnie w okolicach mechanizmu korbowego oraz pedałów.

Po drugie bezpieczeństwo

Bez względu na to gdzie wybieramy się na wycieczkę, warto mieć na uwadze kilka zasad bezpieczeństwa. Poruszając się rowerem po mieście trzeba pamiętać o tym, że nie jesteśmy jedynymi uczestnikami ruchu. Musimy pamiętać o kierowcach, innych rowerzystach, a przede wszystkim o pieszych, z którymi często musimy podzielić się miejscem na ulicach i chodnikach.

Wybierając się na wycieczkę rowerową musimy zapewnić sobie odpowiednią widoczność. Często zdarza się, że krótka wycieczka przeradza się w kilku godzinną eskapadę, z której przychodzi nam wracać po zmroku. Wracając wieczorem bardzo ważne jest oświetlenie drogi przed rowerem, jak również odpowiednie oświetlenie samego siebie, przy czym tylna, migająca na czerwono lampka to bezwzględne minimum, które musimy sobie zapewnić. Warto też zainwestować w odblaskowy element ubioru, może to być kamizelka lub bluza z wszytymi odblaskami. Po zmroku zdolność percepcji u człowieka spada, a bezpieczeństwo możemy sobie „głupim” odblaskiem, które odbije światło samochodu i da sygnał kierującemu o obecności rowerzysty.

lotnisko-2

Pamiętaj o pieszych i przepisach

Od kilku lat w mieście sukcesywnie wzrasta liczba ścieżek rowerowych, ale wciąż w niektórych miejscach rowerzyści są skazani na poruszanie się po ulicach lub chodnikach. Należy więc pamiętać, że na chodniku pierwszeństwo ma zawsze pieszy. Rowerzysta może poruszać się po chodniku kiedy opiekuje się dzieckiem do 10 lat, kiedy prędkość dozwolona na drodze jest większa niż 50 kilometrów na godzinę, a chodnik ma co najmniej dwa metry, lub kiedy pogoda zagraża osobie jadącej na rowerze.

Rower_2014_09_13-2

Poruszając się rowerem po ulicach musimy stosować się do obowiązujących w Polsce przepisów prawa. Pamiętajmy, że nieznajomość prawa nie zwalnia z przestrzegania go. W przypadku spowodowania wypadku, odpowiemy za niego bez względu na to, czy świadomie złamaliśmy przepisy. Podstawowym przepisem jest obowiązek poruszania się prawą stroną drogi. Rowerzyści bezwzględnie są zobowiązani sygnalizować wszystkie planowane manewry na drodze. Pamiętajmy, aby dać znać innym uczestnikom ruchu zamiar skrętu w ulicę poprzeczną jesteśmy zobowiązani zasygnalizować ten manewr wyciagnięciem ręki. Należy przy tym zastosować zasadę ograniczonego zaufania wobec innych użytkowników drogi, a nie wjeżdżać prosto pod koła mijających nas samochodów. Jest to jedno z podstawowych przewinień amatorów dwóch kółek. Pamiętajmy również, że poruszając się po ścieżce rowerowej, w sytuacji, gdy zbliżamy się do skrzyżowania, na którym nie ma wytyczonego przejazdu rowerowego jesteśmy zmuszeni zatrzymać rower i przeprowadzić go przez pasy. Spora cześć wypadków z udziałem rowerzystów ma miejsce, właśnie przy zwykłej „zebrze”. Dlatego, na tradycyjnych przejściach dla pieszych, rower należy przeprowadzić. Za przejechanie rowerem przez przejście dla pieszych grozi mandat w wysokości nawet 100 zł.

bulwary-3

Piesi na ścieżce rowerowej

Zachowaj czujność i wyrozumiałość w stosunku do pieszych. Na głównym ciągu komunikacyjnym w sąsiedztwie ulic Bystrzańskiej i Partyzantów ścieżka rowerowa biegnie tuż obok chodnika. Choć jest dobrze oznaczona część pieszych uznaje ją za wygodniejszą i śmiało z niej korzysta. Podobnie wygląda sytuacja w rejonie CH Gemini Park oraz na wyremontowanych w 2016 r. Bulwarach Straceńskich. Tutaj apelujemy do wszystkich rowerzystów o szczególnie wytężoną uwagę na bawiące się dzieci w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki rowerowej. W nadchodzące, weekendowe dni na Bulwarach zrobi się tłoczno, a dziecko w starciu z rowerem może zostać mocno poturbowane. Szczególną ostrożność należy zachować również w bezpośrednim sąsiedztwie przystanków autobusowych, gdzie chodnik niejednokrotnie przeplata się ze ścieżką dla rowerów.

Rower_2014_09_13-4

Bezpiecznej jazdy!

Polecane posty