PKP PLK: Nowy rozkład jazdy 2016/2017

By on 24/11/2016 in Kolej

Znamy już nowy, obowiązujący od 11 grudnia rozkład jazdy pociągów 2016/2017.

en75-003_2015_10_29Koleje Śląskie zapowiadają lepsze połączenia do Bytomia i Tarnowskich Gór, przyspieszony pociąg „studencki” z Cieszyna do Katowic, dodatkowe połączenia z Czechami i więcej pociągów z Katowic do Gliwic – to tylko niektóre z pozytywów w nowym rozkładzie jazdy Kolei Śląskich. W nowym rozkładzie jazdy pociągi Kolei Śląskich przejadą prawie 6,7 mln kilometrów. Oznacza to wzrost pracy eksploatacyjnej o ponad 3% i poprawę jakości oferty przewoźnika. Nowy rozkład jazdy zacznie obowiązywać 11 grudnia. Koleje Śląskie przygotowywały go analizując m.in. możliwości infrastruktury kolejowej, dotychczasowe potoki pasażerskie, sytuację na drogach oraz sugestie samych podróżnych. W nowym rozkładzie jazdy wprowadzono udogodnienia na niemal wszystkich liniach.

Z powodu ograniczonej przepustowości linii S1 (Częstochowa – Gliwice) i linii S4 (Sosnowiec Główny – Tychy Lodowisko) oraz konieczności ustępowania pierwszeństwa pociągom dalekobieżnym, trudno jest (a nierzadko jest to niemożliwe) wprowadzać dodatkowe połączenia na tych relacjach. Niemniej jednak na obydwu trasach wprowadzono pewne zmiany, które powinny ucieszyć mieszkańców miejscowości zlokalizowanych wzdłuż tych linii.

Wydłużona zostanie trasa pociągów w dni wolne od pracy. Pasażerowie jadący do Zwardonia i Żywca zyskają po jednym dodatkowym pociągu. Będzie także kursował pociąg z Żywca do Katowic przyjeżdżający po godzinie 11:00. Zrezygnowano natomiast z uruchamiania pociągu o godzinie 4 rano z Bielska-Białej do Zwardonia, ze względu na bardzo niską frekwencję wśród podróżnych. Koleje Śląskie starały się dopasować pociągi do osób dojeżdżających na najważniejsze godziny rozpoczęcia pracy, w tym 3-zmianowe, zarówno w Katowicach, jak i w Bielsku-Białej.

W porównaniu z obecnym rozkładem jazdy liczba połączeń na trasie Rybnik – Chałupki i Chałupki – Bohumin zwiększy się o 2 pary. Dzięki wcześniejszemu połączeniu z Katowic do Bohumina oraz współpracy Kolei Śląskich z Kolejami Czeskimi w ciągu jednego dnia będzie można się wybrać np. we dwie osoby już za ok. 170 zł (przejazd tam i z powrotem dla dwóch osób) na wycieczkę do Pragi mając ok. 7 godzin na zwiedzanie.

Przede wszystkim z myślą o studentach uczących się w Cieszynie i Katowicach zostanie uruchomiony bezpośredni i przyspieszony pociąg na trasie Katowice – Cieszyn, który będzie kursował w niedzielne popołudnia oraz dni kończące długie weekendy. Dzięki temu studiujący w Cieszynie oraz mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego studiujący w Katowicach będą mieli możliwość powrotu po weekendzie spędzonym w domu (cena biletu studenckiego 6,86 zł, czas przejazdu to tylko nieco ponad 1,5 godziny). W pozostałe dni zaplanowane są połączenia z dobrze skomunikowaną przesiadką w Czechowicach-Dziedzicach.

en81-005_2015_01_07-1_miniPrzewozy Regionalne każdego dnia będą oferowały swoim podróżnym średnio ponad 1800 pociągów regionalnych i aglomeracyjnych. W ofercie przewoźnika znajdą się także pociągi łączące sąsiadujące ze sobą regiony oraz kursy do miejscowości turystycznych. Od 11 grudnia na trasy kolejowe będzie wyjeżdżało średnio ponad 1800 pociągów Przewozów Regionalnych.

Nie zmieni się ilość połączeń w relacji Bielsko-Biała Głowna – Kraków Płaszów ani Bielsko-Biała Główna – Wadowice. Uruchomione zostaną nowe pociągi (w piątki i niedziele) na trasie Żywiec – Sucha Beskidzka, w tym jeden bezpośredni kurs z Krakowa.

ed161-012_2016_05_29-1PKP Intercity zaoferowało mieszkańcom stolicy Podbeskidzia lepszy dojazd do Warszawy (różnymi klasami pociągów). Do Warszawy z Bielska-Białej dojedziemy 8 razy dziennie (dotychczas realizowano 6 połączeń). Zlikwidowane zostało połączenie do stacji Poznań oraz weekendowy BUS do Wisły Głębce. W zamian pociągami ICC dojedziemy za to do Bydgoszczy, Inowrocławia, Łodzi, Olsztyna i Działdowa. Ze stacji Wisła Uzdrowisko zostanie uruchomione nowe połączenie weekendowe przez Warszawę Wschodnią do Lublina. Do Zwardonia nie dojedzie natomiast zapowiadana wcześniej „Inka”, która miała kursować w weekendy na trasie z Lublina (informowaliśmy o tym tutaj).

Odjazdy ze stacji Bielsko-Biała Główna

– Połączenia realizowane przez PKP Intercity:

 • Warszawa Wschodnia – do Warszawy z Bielska-Białej dojedziemy 8 razy dziennie (dotychczas 6 połączeń);
 • Wrocław – ilość połączeń bez zmian (2 połączenia);
 • Gdynia Główna – ilość połączeń bez zmian (3 połączenia);
 • Białystok – jedno połączenie dziennie (dotychczas również 1 połączenie), poranny pociąg przełożony w godziny południowe;
 • Bydgoszcz, Inowrocław, Łódź Widzew – nowe połączenie noce do stacji Gdynia Główna;
 • Olsztyn Główny, Działdowo – nowe połączenie poranne;
 • Lublin – nowe połączenie popołudniowe;
 • Zlikwidowane połączenie do stacji Poznań Główny oraz połączenie BUS do stacji Wisła Głębce.

– Połączenia realizowane przez Przewozy Regionalne:

 • Kraków Płaszów – 4 pary połączeń dziennie (bez zmian);
 • Wadowice – 2 pary połączeń dziennie (bez zmian).

– Połączenia realizowane przez Koleje Śląskie:

 • połączenia do Katowic, Częstochowy, Rybnika (jedno połączenie wydłużone do stacji Chałupki w weekendy), Raciborza, Zawiercia, Cieszyna, Żywca i Zwardonia. Jedno połączenie mniej do stacji Czechowice-Dziedzice (zostało 1 połączenie).

Odjazdy ze stacji Cieszyn

 • Czechowice-Dziedzice – 7 kursów dziennie w dni robocze (bez zmian);
 • Bielsko-Biała Główna – 1 bezpośrednie połączenie całoroczne w soboty;
 • Frydek-Mistek – 9 kursów dziennie (dotychczas 6).

Odjazdy ze stacji Wisła Uzdrowisko

 • Lublin – nowe połączenie weekendowe przez Warszawę Wschodnią.

Odjazdy ze stacji Wisła Głębce

 • Częstochowa – jedno bezpośrednie połączenie
 • Gliwice – jedno bezpośrednie połączenie
 • Katowice – 11 połączeń dziennie
 • Zlikwidowane połączenie BUS do stacji Bielsko-Biała Główna.

Odjazdy ze stacji Żywiec

 • Katowice, Bielsko-Biała – 23 kursy dziennie (bez zmian);
 • Częstochowa – 1 kurs dziennie (bez zmian);
 • Zawiercie, Sosnowiec – 3 kursy dziennie (1 połączenie więcej);
 • Zwardoń – 14 kursów dziennie (bez zmian);
 • przywrócone połączenie do Suchej Beskidzkiej (1 kurs w piątki, 1 w niedziele), w tym jeden bezpośredni pociąg z Krakowa do Żywca.
Top