Bielsko-Biała: MZK wdroży Dynamiczną Informację Pasażerską

Pod koniec listopada Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej rozpoczął proces wdrażania Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej „Kiedy Przyjedzie?”. Przedmiotowa umowa została podpisana 16 listopada 2015 roku.

System oparty jest na specjalnej aplikacji w telefonach komórkowych kierowców autobusów. Działają one jak lokalizatory, wysyłając na serwer informację o tym, gdzie aktualnie jest autobus. Ta informacja jest korelowana z rozkładem jazdy, dzięki czemu wiadomo, kiedy faktycznie autobus pojawi się na konkretnym przystanku. Prognozując czas przyjazdu autobusu na przystanek system bierze też pod uwagę aktualną sytuację drogową i ewentualne utrudnienia w ruchu. Dzięki temu rozwiązaniu pasażerowie bielskiego przewoźnika będą mogli na bieżąco śledzić rzeczywiste czasy odjazdów autobusów z przystanków nie tylko za pośrednictwem Internetu czy aplikacji mobilnej, ale również informacje o opóźnieniach pojazdów będą wyświetlane na elektronicznych tablicach, które pojawią się w przyszłym roku na bielskich przystankach.

Dzięki nowemu rozwiązaniu pełną informację o aktualnej sytuacji w komunikacji miejskiej będzie miał zarówno pasażer, jak i dyspozytor przewoźnika. Jest to znakomite narzędzie do zarządzania flotą autobusów. System pomaga dyspozytorowi nadzorować ruch pojazdów, dostarcza informacji o aktualnej sytuacji na drodze, uwzględniając opóźnienia, awarie czy objazdy.

Jak będzie można korzystać z systemu?

W oknie wyszukiwania wystarczy wpisać nazwę żądanego przystanku, jego numer lub też po powiększeniu obszaru mapy wskazać interesujący nas przystanek. Godziny odjazdów są dostępne po wciśnięciu przycisku „pokaż odjazdy”. Ikonka autobusu widniejąca w kolumnie „odjazd” oznacza, że mamy do czynienia z prognozą, uwzględniającą opóźnienia związane z aktualną sytuacją drogową. W drugiej z zakładek można z kolei znaleźć planowy rozkład jazdy.

kp_m

Godziny odjazdów będą dostępne po wciśnięciu przycisku „pokaż odjazdy”. Ikona autobusu widniejąca w kolumnie „odjazd” oznacza, że mamy do czynienia z prognozą, uwzględniającą bieżącą relację pojazdu do założonego rozkładu jazdy. Prognozy odjazdu są uaktualniane w miarę przemieszczania się autobusów. W drugiej z zakładek będzie można z kolei znaleźć teoretyczny rozkład jazdy. Po kliknięciu w wybraną godzinę odjazdu pasażer ma możliwość podglądnięcia dokładnego przebiegu każdego z kursów.

kp_01_m

Jeśli strona zostanie otworzona na urządzeniu przenośnym (np. telefonie komórkowym czy  tablecie), użytkownik automatycznie przekierowywany jest do wersji mobilnej serwisu – z uproszczonym interfejsem. Po wprowadzeniu w wyszukiwarce nazwy lub numeru przystanku ukaże się tabela prognoz odjazdów. Zielone ikony wyświetlone przy informacji o czasie pozostającym do odjazdu autobusu oznaczają, iż mamy do czynienia z prognozą, uwzględniającą aktualne warunki drogowe i związane z nimi ewentualne opóźnienia. Uaktualnianie prezentowanych prognoz odjazdów autobusów dla wybranego przystanku odbywa się automatycznie co 15 sekund (w starszych telefonach może zachodzić konieczność ręcznego odświeżania zawartości strony).

strona_mobilna

Planowane udostępnienie sytemu dla pasażerów, wraz z planerem podróży opartym na mapie Google przewidziane jest najpóźniej w II kwartale 2016 roku. Wszystko zależy od postępu prac związanych z montażem elektronicznych tablic na bielskich przystankach.

 

Polecane posty