Goczałkowice-Zdrój: Powstanie ścieżka rowerowa dookoła jeziora

Dookoła Jeziora Goczałkowickiego ma powstać ścieżka rowerowa o długości około 42 km. Brdzie to pierwsza inwestycja tego typu w Polsce. Jezioro Goczałkowickie to największy akwen w południowej Polsce. Zaporę i zbiornik oddano do użytku w 1955 roku. Może on zgromadzić ogromne masy wody płynące korytem Wisły, zasilanej górskimi potokami Beskidu Śląskiego. Dzięki temu zbiornik goczałkowicki zabezpiecza przed powodzią tereny położone niżej. Zapewnia także wodę pitną mieszkańcom Śląska.

Kilka miesięcy temu pojawił się pomysł budowy wokół jeziora trasy rowerowej. W marcu odbyło się spotkanie w Starostwie Powiatowym w Pszczynie w wyniku którego zawarto porozumienie o wspólnej realizacji tego przedsięwzięcia przez powiaty bielski, cieszyński i pszczyński oraz miasta Goczałkowice-Zdrój, Pszczynę, Strumień, Chybie i Czechowice-Dziedzice. Według założeń zbiornik ma otoczyć trasa rowerowa o długości około 42 km i szerokości 2,5 m. Trasa rowerowa będzie biegła przez tereny pięciu gmin: Goczałkowic-Zdroju, Pszczyny, Strumienia, Chybia i Czechowic-Dziedzic. Ścieżka będzie w większości asfaltowa i w miarę możliwości będzie usytuowana jak najbliżej zbiornika goczałkowickiego, zbudowana zostanie na terenach należących do skarbu państwa.

trasa_rowerowa

Według założeń pomysłodawców zostaną przy niej uruchomione wypożyczalnie rowerów, zbudowane zostaną miejsca odpoczynku, place zabaw i tablice informujące o zlokalizowanych w pobliżu atrakcjach turystycznych. Prace nad finalnym przebiegiem ścieżki wokół jeziora wciąż trwają. Na realizację pierwszego etapu inwestycji samorządy planują pozyskać dofinansowanie z programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Partnerem po stronie czeskiej będą samorządy Havirova i Terlicka, które chcą stworzyć podobną ścieżkę wokół oddalonego o około 70 km Jeziora Terlicko.

Top