Bielsko-Biała, Żywiec: Solaris z ofertami w obu miastach

By on 13/10/2016 in Tabor autobusowy

11 października miało miejsce otwarcie ofert w przetargach na dostawę autobusów dla Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Bielsku-Białej i Żywcu. W obu przypadkach wpłynęła tylko jedna oferta, od producenta z Bolechowa, firmy Solaris. Jeżeli tylko Zamawiający zaakceptują oferty, a wszystko na to wskazuje to wkrótce na bielskich i żywieckich drogach pojawią się kolejne autobusy z zielonym jamnikiem.

Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej chce zakupić 38 pojazdów o długości 12-metrów. Niestety pierwsze postępowanie zakończyło się niepowodzeniem. W trakcie kontroli uprzedniej, którą przeprowadził Urząd Zamówień Publicznych skonstruowanie zapisu odnośnie warunku doświadczenia uznano za sprzeczną z Prawem Zamówień Publicznych. W uzasadnieniu padły zarzuty ograniczania konkurencji i dyskryminowanie tych producentów, którzy mają podobny potencjał realizując jednorazowe zamówienie na np. 15 autobusów. Następnie sprawa trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej, która w uchwale z 10 sierpnia podzieliła argumentację UZP. W konsekwencji MZK zostało zmuszone do zmiany warunku doświadczenia. W nowym przetargu jako minimum doświadczenia ukazał się zapis odnośnie posiadania referencji potwierdzających w ciągu ostatnich trzech lat zrealizowanie przynajmniej jednej dostawy minimum 15 autobusów klasy maxi z silnikami diesla, spełniający normę Euro 6.

391_2016_06_27-2

Po wtorkowym otwarciu ofert w Bielsku-Białej okazało się, że do przetargu zgłosiła się tylko firma Solaris, która zaoferowała 38 pojazdów za łączną kwotę rzędu 44 870 400 zł brutto. Przypomnijmy, że Zamawiający przeznaczył na ten cel 44 963 880 zł brutto, więc oferta Solarisa idealnie wpisała się w powyższe ramy. Z niecierpliwością czekamy więc na dostawę pierwszych sztuk nowego Urbino.

Kolejne otwarcie ofert miało miejsce we wtorek w Żywcu. W tym przypadku również wpłynęła jedyna oferta opiewająca dostawę 7 pojazdów. Producent z Bolechowa zadeklarował dostawę nowego Urbino 12 za kwotę 7 852 320 zł brutto, natomiast urzędnicy zaplanowali na zakup kwotę 8 883 000 zł brutto. Tutaj również nie powinno być niespodzianek i najpóźniej do 20 grudnia w Żywcu pojawią się nowe Solarisy. Ponadto w grudniu dostarczony zostanie również jeden egzemplarz Urbino 8,9LE, który MZK zakupiło z własnych środków.

Top