Bielsko-Biała: System Zarządzania Ruchem w Bielsku-Białej – pierwszy etap inwestycji dobiega końca

Dobiega końca pierwszy etap budowy Systemu Zarządzania Ruchem w Bielsku-Białej, realizowany przez Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej w ramach projektu pn. Zaprojektowanie, dostarczenie, wykonanie i uruchomienie do działania w ruchu ulicznym miasta Bielsko-Biała Systemu ITS, w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Rozwój Zrównoważonego Transportu Miejskiego w Bielsku-Białej” – obejmujący swym zakresem 18 kluczowych sygnalizacji świetlnych w mieście, w korytarzu północ – południe, od Sarniego Stoku  po skrzyżowanie ul. Partyzantów – al. gen. Władysława Andersa – ul. gen. Bora Komorowskiego, wraz z odgałęzieniem: ul. ks. Stanisława Stojałowskiego do ul. Żywieckiej i ul. Krakowskiej.

W ramach projektu ITS w Bielsku-Białej, zmodernizowano infrastrukturę związaną z sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniach oraz przejściach dla pieszych. Na głównych skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych wymieniono maszty i wysięgniki sygnalizatorów, same sygnalizatory, sprawdzono lub zainstalowano nowe pętle indukcyjne służące do detekcji pojazdów podjeżdżających do sygnalizacji.

Głównym celem inwestycji jest poprawa warunków ruchu drogowego w mieście, ze szczególnym uwzględnieniem transportu publicznego. Dzięki mechanizmowi nadawania priorytetu dla pojazdów komunikacji miejskiej możliwe będzie skrócenie czasu ich oczekiwania na czerwonym świetle – jeśli będą opóźnione w stosunku do rozkładu jazdy. Miejski Zakład Komunikacyjny uzyskuje również nowe narzędzie do planowania i optymalizowania rozkładów jazdy, a także pracy przewozowej. Dzięki możliwości ciągłego monitorowania pozycji pojazdów, będzie następować szybsza reakcja na ewentualne utrudnienia w ruchu tj. objazdy oraz zatłoczenia.

Udogodnieniem dla pasażerów związanym z transportem publicznym jest rozszerzenie działania systemu tablic dynamicznej informacji pasażerskiej (DIP) – łącznie na 22 przystankach. Tablice DIP prezentują informacje o czasie odjazdu autobusów. Każda z nich jest także przystosowana do obsługi przez osoby z dysfunkcją wzroku – przekaz głosowy odczyt komunikatów o odjazdach.

Informacja pasażerska z nowymi funkcjonalnościami dostępna jest również na dedykowanym portalu internetowym rozklady.bielsko.pl – celem uzyskania szerszej informacji m.in. o przystankach, liniach autobusowych oraz godzinach odjazdów autobusów z każdego z przystanków.

Dla pasażerów, kierowców oraz innych zainteresowanych osób, poza tablicami informacji pasażerskiej oraz portalem transportowym, udostępniony jest również dedykowany internetowy serwis związany z ruchem drogowym its.bielsko.pl – celem prezentacji informacji o aktualnym zatłoczeniu na sieci ulic objętych systemem ITS, a także utrudnieniach drogowych w mieście oraz strefie płatnego parkowania.

Wszystkie elementy systemu ITS zostały połączone szybką siecią światłowodową. Sieć ta łączy tablice DIP, wszystkie sterowniki sygnalizacji świetlnej, kamery monitoringu  z Centrum Zarządzania Ruchem. Zbudowano także dodatkową nitkę sieci światłowodowej umożliwiającą połączenie MZK z Centrum Zarządzania Ruchem w MZD.

Projekt ITS w Bielsku-Białej dofinansowany jest ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Jest on częścią przedsięwzięcia realizowanego wspólnie przez Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej i Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Rozwój Zrównoważonego Transportu Miejskiego w Bielsku-Białej”.

Polecane posty