Bielsko-Biała: Pierwsze Solarisy dotarły już do MZK

By on 08/12/2016 in Tabor autobusowy

Początkiem grudnia do Bielska-Białej dotarły pierwsze nowoczesne autobusy Solaris Urbino 12 i Urbino 18 IV generacji. Do bielskiego MZK dojechało już pięć przegubowych oraz pięć 12-metrowych pojazdów. W ramach harmonogramu dostaw do stolicy Podbeskidzia w 2016 r. dojedzie jeszcze 17 pojazdów 12-metrowych.

Dostarczone do MZK autobusy cechują się trwalszą, lżejszą oraz bardziej dopracowaną pod względem designu i innych możliwości konstrukcją. Zredukowano poziom hałasu oraz natężenie wibracji w pojeździe. Cały pojazd został oświetlony w technologii LED. Zwiększona została również liczba siedzeń dostępnych z niskiej podłogi. W autobusach zamontowano kontrolę trakcji oraz ESP w celu bezpieczniejszego prowadzenia pojazdu w zakrętach. Obniżona została także wysokość szyby przedniej, która wraz z podniesioną kabiną kierowcy (o 50 mm), zapewnia większe pole widzenia w trakcie jazdy. Autobus stał się również stabilniejszy i bezpieczniejszy dzięki obniżeniu pojazdu o 50 mm (z zachowaniem tej samej wysokości wnętrza pojazdu). Przegubowe pojazdy zostały wyposażone w silnik Paccar MX-11, natomiast autobusy 12-metrowe w standardowy silnik Cummins. W kabinie na kierowcę czeka kilka zmian. Przede wszystkim nowością jest pulpit VDO Siemens oraz dotykowy sterownik tablic kierunkowych. Dostawa systemu monitoringu wizyjnego, monitorków do podglądu obrazu z kamer CCTV oraz dwufunkcyjnych kasowników została zapewniona przez firmę Pixel. Producent z Bydgoszczy dostarczył również komplet tablic kierunkowych oraz dwa monitory systemu dynamicznej informacji pasażerskiej. W pojazdach 18-metrowych monitory zostały zamontowane tuż za kabiną kierowcy oraz bezpośrednio za opończą, natomiast w autobusach 12-metrowych znajduje się jeden monitor (za kabiną kierowcy). Mają one służyć jako nośniki systemu dynamicznej informacji pasażerskiej i prezentować informacje o: nr linii, pętli docelowej, przebiegu trasy, aktualnym czasie.

Pasażerowie MZK z pewnością docenią jasne i przestronne wnętrze oraz jeszcze większą ilość miejsc siedzących dostępnych z niskiej podłogi (m.in. dzięki nowemu umiejscowieniu baku paliwa). W pojazdach zamontowano siedzenia koloru niebieskiego, na poszyciu których znajdują się kontrastowe, pomarańczowe piktogramy oznaczające przykładowo siedzenia dla osób starszych. Pojazdy posiadają zarówno klimatyzację kabiny kierowcy jak i całej przestrzeni pasażerskiej. W pojazdach znajduje się system nagłośnienia przestrzeni pasażerskiej pozwalający nadawać komunikaty z nazwą bieżącego i kolejnego przystanku, komunikaty o charakterze przystanków (np. na żądanie) oraz komunikaty o przystanku końcowym, awarii pojazdu itp.

Wkrótce nowe autobusy pojawią się na ulicach miasta.

Zakup nowych autobusów stanowi część projektu pn. „Rozwój Zrównoważonego Transportu Miejskiego w Bielsku-Białej”, planowanego do dofinansowania ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Foto: MZK Bielsko-Biała. Serdeczne podziękowania za użyczenie zdjęć.

Top