Andrychów: Przetarg na gminne autobusy

Gmina Andrychów 3 lutego ogłosiła przetarg pn. „Dostawa fabrycznie nowych, wyprodukowanych w 2017 r. autobusów dla potrzeb Gminy Andrychów” opiewający zakup 14 nowych autobusów miejskich . Projekt ma być sfinansowany w 85 procentach z małopolskiego RPO (na dzień dzisiejszy gmina jeszcze nie złożyła unijnego wniosku do urzędu marszałkowskiego), a jego ogólna suma to 11,2 mln zł. Gmina dołoży do tego zakupu tylko 15 proc.


Włodarze miasta zakładają, że jeden autobus ma kosztować nie więcej niż 800 tys. zł. Okazuje się jednak, że autobusy to tylko część projektu Gminy Andrychów. W ramach projektu w Andrychowie mają zostać przebudowane wszystkie przystanki autobusowe, które dodatkowo zostaną wyposażone w system dynamicznej informacji dla pasażerów. Przebudowane zostaną również przejścia dla pieszych, aby każde było dostosowane dla niepełnosprawnych i dobrze doświetlone. Powstaną też nowe linie. Z Andrychowa autobusy mają kursować do Nowej Wsi, Brzezinki, Rzyk, Zagórnika, Inwałdu, Sułkowic i Roczyn. Połączone kursami mają być też andrychowskie osiedla.

Plan zakupu nowego taboru i stworzenia od podstaw komunikacji publicznej w gminie przewijał się już wiele razy w 2016 r. – informowaliśmy o tym m.in. tutaj. Prowadzone działania oznaczają oczywiście wyjście Andrychowa poza struktury Międzygminnego Zakładu Komunikacyjnego w Kętach, w którym aktualnie – obok Kęt i Porąbki – ma ok. 40% udziałów. Nikt tu nie ukrywa, że bez dofinansowania Andrychowa, spółce może grozić nawet likwidacja, a jeszcze niedawno myślano o jej rozwoju.

MZK Kęty

Andrychów nie planuje jednak powoływać nowej spółki, która miałaby zająć się obsługą gminnej komunikacji. Włodarze zakładają, że autobusy trafią w użyczenie do prywatnych przewoźników, którzy na określonych warunkach będą świadczyć usługi na rzecz gminy. Do kogo trafią nowe pojazdy? Tego jeszcze nie wiadomo, na pewno ogłoszony zostanie konkurs w połowie 2017 r., w którym włodarze Andrychowa chcą zastrzec w umowie transportowej, że uczniowie i emeryci będą jeździć za darmo, a pozostali mieszkańcy za złotówkę.

Nowe pojazdy mają mieć długość od 7,5 do 8,5 m. Pomieścić mają min. 37 pasażerów, w tym 14 na miejscach siedzących (dodatkowo 4 fotele składane). Pojazdy mają być wyposażone w dwie pary drzwi, z czego pierwsze Zamawiający dopuszcza jedno lub dwuskrzydłowe. Pojazdy mają spełniać normę emisji spalin Euro 6 oraz być wyposażone w klimatyzację całopojazdową. Autobusy zostaną wyposażone w komplet wyświetlaczy (przedni, boczny, tylny oraz umieszczony we wnętrzu pojazdu), system monitoringu wizyjnego, system zliczania potoków pasażerskich oraz system geolokalizacji.

Termin składania ofert w przetargu upływa 16 marca 2017 r. Nowe autobusy mają trafić do Andrychowa do końca listopada 2017 r.

Top